Historie vzniku školy ve Staré Huti
Vznik školy ve Staré Huti je úzce spjat se vznikem této obce. Založení obce souviselo s budováním hutě na dobříšském panství. Bruno Mansfeld, který v roce 1665 převzal správu panství, byl velice podnikavý a na svých pozemcích se rozhodl provozovat průmyslovou výrobu. A tak byla pod hrází Velkého rybníka dána do provozu vysoká pec zvaná dýmačka. Z počátku přicházeli do hutě pracovat lidé z průmyslově vyvinutějších míst, protože dobříšští poddaní tuto práci neznali. Nově příchozím pracovníkům bylo třeba zajistit stálé usídlení. Proto byla v okolí hutě parcelována půda a novým osídlencům poskytována na výstavbu skromných obydlí. Osídlované místo se uvádělo v matrice jako Huť, také Hutě Železné nebo Hutě Železné Dobříšské. Teprve v roce 1714, kdy byla v Obecnici postavena majitelem dobříšského panství další Huť, dostala tato obec jméno Stará Huť.
Za zmínku stojí i to, že v roce 1839 se kníže Colloredo Mansfeld rozhodl zavést v hutním závodě nový způsob výroby a zpracování železa pudlováním a válcováním. Pozval odborníky z Anglie, dal postavit nový závod. Po jeho dokončení tu byly prováděny zkoušky této nové výrobní metody, bohužel, se špatným výsledkem. Ač neúspěšná, byla to první válcovna železa v Čechách i v celém Rakousku.
Mládež z takto vzniklé obce docházela dlouhá léta do školy v Dobříši. Teprve po roce 1889, kdy byla zákonnou normou povolena maximální vzdálenost 5 km od místa bydliště žáků ke škole, byla Ve Staré Huti povolena výstavba školy pro děti zaměstnanců továrny. A tak se v polovině roku 1896 se stavbou započalo. V srpnu 1897 pak byla provedena kolaudace a v září 1897 škola slavnostně vysvěcena.
Prvním řídícím učitelem se stal Ladislav Malý. Škola znamenala pro Starou Huť ohromný přínos nejen ve vzdělání a výchově dětí, ale v celkové osvětě občanů.